Opis zdarzenia:

W dniu, 15 lutego 2013 r., w Płońsku, kierowca pojazdu osobowego, Damian L., poruszał się z prędkością blisko 100 km/h, czym naruszył zasady ruchu drogowego na terenie zabudowanym i tracąc kontrolę nad prowadzonym przez siebie pojazdem, wjechał na chodnik dla pieszych, uderzając w stojący na chodniku pojazd osobowy.
 
W wyniku,czego nastąpiła bezwładna kolizja z zaparkowanym na chodniku pojazdem osobowym, który to w następstwie tego poprzez siłę uderzenia został wprawiony w bezwładny ruch, a w następstwie uderzył w stojących i niczego niespodziewających się, i rozmawiających ze sobą pieszych na chodniku.
 
W wyniku tego uderzenia, poszkodowanym został Piotr U, który, jak się okazało po specjalistycznych badaniach diagnostycznych, w tym RTG, doznał wielu poważnych obrażeń ciała: wieloodłamowych złamań kości piszczelowej prawej; uszkodzenia dwóch więzadeł: krzyżowego przedniego i tylnego oraz pobocznego przyśrodkowego – (powodującego wielopłaszczyznową niestabilność lewego stawu); złamania przedniej części kłykcia bocznego kości piszczelowej lewej; oraz złamania żeber: VI, VII i IX po lewej stronie klatki piersiowej.
 
Pan Piotr, został przetransportowany do Oddziału Ortopedycznego Szpitala Powiatowego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Płońsku, gdzie był hospitalizowany przez pięć dni.
 
Po wyjściu ze szpitala pan Jacek był zmuszony w ramach dalszego leczenia i rehabilitacji korzystać z usług niepublicznej służby zdrowia przeprowadzanej w prywatnym ośrodku medycznym od dwudziestego pierwszego lutego 2013 roku do dziesiątego maja 2013 roku.
 
 
STAN ZDROWIA POWODA – PRZED ZDARZENIEM: w 2002 roku, Pan Piotr  doznał złamania kości lewej pięty, która została wyleczona operacyjnie. Natomiast stan zdrowia obecny przedstawia wiele do życzenia i pan Piotr odczuwa: dolegliwe bóle kończyny, wyraźnie widoczny utykający chód, brak stabilności w kolanie, i inne.
 
Pan Piotr zdecydował się w we wrześniu 2013r powierzyć prowadzenie swojej sprawy dla Europejskiego Centrum Pomocy Poszkodowanym.
 
W ramach tego ECPP niezwłocznie wyszło z pierwszymi roszczeniami w imieniu swojego Klienta do TU w wysokości:
 
zadośćuczynienie :                        200,000.00 zł.
koszty  leczenia:                                  10,499.90 zł.
 
odszkodowanie  i inne koszty, takie jak:
wynagrodzenia pracowników, wynajem  auta:         16,506.75 zł.
 
Razem: 227,006.65 zł.
 
 
Towarzystwo Ubezpieczeniowe dosyć szybko zareagowało ale wypłaciło żenująco niską kwotę w stosunku do poniesionych przez pana Piotra obrażeń a mianowicie,18.500 zł tytułem zadośćuczynienia a pozostałe roszczenia TU uznało za niezasadne.
 
Wypłacona przez TU suma na etapie przedsądowym stanowi 8,15 % wartości roszczenia.
 
Widząc taką postawę TU, Mecenas prowadzący z ramienia Europejskiego Centrum Pomocy Poszkodowanym sprawę zadecydował w porozumieniu z Klientem, żeby nie tracić czasu na odwołania i nieskuteczne negocjacje z TU i skierował pozew do Sądu.
 
W dniu 18.11.2013 do Sądu Okręgowego w Warszawie został skierowany pozew na sumę:
o zadośćuczynienie:                         150,000.00 zł.
kosztach leczenia:                                10,499.90 zł.
 
Razem: 160,499.90 zł.
 
W międzyczasie wpłynęła propozycja ugody z T.U.
na kwotę:         
z tytułu o zadośćuczynienie:                     31,200.00 zł.
z tytułu zwrotu zastępstwa:                         1,200.00 zł.  
 
Razem: 31,200.00 zł.
 
 
Oczywiście została ona odrzucona gdyż Europejskie Centrum Pomocy Poszkodowanych jako profesjonalny pełnomocnik nie podpisze ugody tak niekorzystnej dla reprezentowanego przez siebie Klienta.
 
Po niespełna dwuletnim postępowaniu sądowym w dniu: 2015-08-21 Sąd Okręgowy XXIV Wydział Cywilny w Warszawie,  zasądził od pozwanego TU, kwotę: 70,036.50 zł, wraz z ustawowymi odsetkami od 19 października 2013 roku do dnia zapłaty; oraz, jednoznacznie ustalił odpowiedzialność pozwanego TU – za skutki wypadku z dnia 15 lutego 2013 r.
 
Żadna ze stron nie wniosła o apelację od zasądzonego wyroku, w związku z tym wyrok się uprawomocnił.
 
Poszkodowany  Damian L. za pośrednictwem Europejskiego Centrum Pomocy Poszkodowanym uzyskał w postępowaniu sądowym:
 
zadośćuczynienie         70,036.50 zł.
odsetki ustawowe        15,024.27 zł.
 
Razem: 85,060.77 zł.
 
 
Warto tutaj przypomnieć że TU proponowało ugodę w wysokości 31.200 zł i niejeden inny pełnomocnik zapewne taką ugodę rekomendował by swojemu Klientowi.
ECPP Sp. z o o nie!
 
Tak więc dzięki Europejskiemu Centrum Pomocy Poszkodowanym  pan Piotr uzyskał:
Łącznie w postępowaniu:
przedsądowym:    18,500.00 zł.
sądowym:                85,060.77 zł.
 
Razem: 103,560.77 zł
 
Różnica jest widoczna gołym okiem.
 
 
Podsumowując:
Osoba poszkodowana w wypadku a taką niewątpliwie był nasz Klient pan Piotr w starciu z TU nie ma praktycznie żadnych szans na uzyskanie godziwych świadczeń z tego tytułu.
 
Jedynie profesjonalny pełnomocnik, gwarantujący prowadzenie sprawy na etapie sądowym i w razie potrzeby zaliczkujący koszty tego postępowania jest w stanie takie środki uzyskać.
 
Jest to kolejna sprawa sądowa wygrana przez Europejskie Centrum Pomocy Poszkodowanym dla swojego Klienta.
Przetłumacz